دوره 25، شماره 3 - ( 1400 )                   جلد 25 شماره 3 صفحات 117-93 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- عضو گروه جغرافیا ، محیط زیست و پدافند غیرعامل پژوهشکده امنیت داخلی
2- دکتری جغرافیا و برنامه ریزی شهری و پژوهشگر پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس
3- دانشجوی کارشناسی ارشد طراحی شهری ، پردیس البرز دانشگاه تهران پژوهشگر پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس ، aminpourtaheri76@gmail.com
چکیده:   (1477 مشاهده)
احساس امنیت شهروندان از مهم‌ترین ویژگی‌های مکان‌های شهری است. بدین منظور سنجش و ارزیابی احساس امنیت شهری همواره کانون توجه مطالعات شهری بوده است. هدف اصلی تحقیق حاضر ارزیابی عوامل مؤثر بر احساس امنیت شهری کلانشهر تهران با استفاده از روش تصمیم‌گیری مبتنی بر خطا و ارزشیابی آزمایشگاهی (دیماتل) به‌عنوان روشی جامع و یکپارچه است. در این پژوهش محققان نشان می‌دهند که 8 معیار اصلی در ارزیابی احساس امنیت شهری در کلانشهر تهران حائز اهمیت است. بر حسب نتایج تحقیق، وجه امنیت اقتصادی و رفاه مادی و نیز وجه عدالت محوری بیشترین تأثیر را بر سایر عوامل احساس امنیت شهری در سطح کلانشهر تهران داشته‌اند. محققان نتیجه‌گیری می‌کنند که در عدم احساس امنیت شهری در کلانشهر تهران عناصر اقتصادی چون فقر، درآمد، بیکاری، گرانی و نیز توزیع ناعادلانۀ منابع و توأم با تبعیض مؤثرند و می‌توانند در سلامت جسمی و روحی شهروندان و درنهایت در بروز ناامنی تأثیرگذار باشند.    
واژه‌های کلیدی: احساس امنیت، شهری، دیماتل، کلانشهر، تهران
متن کامل [PDF 1856 kb]   (563 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: مدلها، تکنیک ها و روش های برنامه ریزی
دریافت: 1400/2/6 | پذیرش: 1400/4/22 | انتشار: 1400/7/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.